Geoblog.pl    piti628    Podróże    Grecja - autokarowa objazdówka    Dion
Zwiń mapę
2009
26
lip

Dion

 
Grecja
Grecja, Díon
POPRZEDNIPOWRÓT DO LISTYNASTĘPNY
Przejechano 2149 km
 
Starożytny Dion stanowił główne sanktuarium ówczesnej Macedonii, miejsce oddawania szczególnej czci bogom olimpijskim.Pierwsze sanktuaria w Dion istniały już w czasach archaicznych. W najstarszym z nich czczono boginię Demeter. W V wieku p.n.e. macedoński władca Archelaos I urządził tutaj wielkie uroczystości ku czci Zeusa i Muz Olimpijskich, obejmujące konkursy teatralne i zawody sportowe. W IV wieku p.n.e. Filip II świętował w Dion pokonanie Olimpu, a jego syn Aleksander Macedoński składał tutaj ofiary Zeusowi przed wyprawą wojenną na wschód przeciwko Persji.
Pierwsze wzmianki o starożytnym mieście pochodzą z 424 p.n.e. W IV wieku p.n.e. król Kassander otoczył je potężnymi murami. W III wieku p.n.e. Dion najechali Etolczycy, niszcząc fortyfikacje, które odbudowano w połowie III wieku n.e., w obliczu zagrożenia najazdami barbarzyńskimi. W czasach rzymskich, po 31 p.n.e., na rozkaz cesarski, Dion stał się obiektem kolonizacji rzymskiej. Pomimo obecności licznych rzymskich kolonistów miasto nie zatraciło swojego greckiego charakteru. W IV wieku zbudowano w mieście pierwszą bazylikę chrześcijańską. Została ona zrujnowana przez trzęsienie ziemi.
Miasto funkcjonowało między V wiekiem p.n.e. a V wiekiem n.e. ,a kres jego istnieniu położyła seria kataklizmów. Najpierw najazd Ostrogotów, później trzęsienie ziemi, a na końcu lawina błotna i powódź, które pokryły Dion grubą warstwą ziemi. Ostatnia wzmianka o Dionie pochodzi z X wieku. Następne informacje, pojawiające się od 1835, dotyczą już tylko ruin i odkryć archeologicznych.
 
POPRZEDNI
POWRÓT DO LISTY
NASTĘPNY
 
Zdjęcia (8)
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
Komentarze (0)
DODAJ KOMENTARZ
 
piti628
Kowboj
zwiedził 16.5% świata (33 państwa)
Zasoby: 1684 wpisy1684 17 komentarzy17 9417 zdjęć9417 0 plików multimedialnych0
 
Moje podróżewięcej
14.10.2021 - 28.10.2021